Ha az engedély nélküli akadályok másnak kárt okoznak, az ingatlan tulajdonosnak fizetnie kell!

Sajnos városunkban is egyre többen gondolják úgy, hogy az ingatlanjuk előtt köveket illetve más akadályokat helyeznek el, hogy ne menjenek rá az autók az ápolt gyepre. Azt azért érdemes tudni, hogy ez a terület attól függetlenül közterület.

Megtörtént eset, hogy egy ilyen kirakott akadály okozott több milliós kárt egy olyan autóban, mely forgalmi okból kényszerült az út e területére, és az autóban történt többmilliós kárt ezen ingatlan tulajdonosának kellet, hogy megtérítse.

Megtilthatom e másnak, hogy közterületen a házam elé parkoljon? Védhetem kövekkel a ház előtti területet? Ültethetek e takaró sövény az utcára a kerítésem elé? Mikor kell engedélyt kérni?

Röviden: NEM

Ingatlanunk gondozásakor elsősorban mindig gondoljuk át, hogy az adott terület minek minősül: magán- vagy közterületnek. Előbbi esetében nincsen akadálya tárgyak , növények elhelyezésére a területen, pusztán a tulajdonosi jogunkat gyakoroljuk, utóbbi (közterület) esetében viszont nem mi döntünk, hogy mi kerül oda, vagy ki parkolhat ott.

A szomszéd az autójával a kerítésem elé áll – jogos ez?

Hétköznapi példa, hogy a szomszéd vagy csak egy arra közlekedő leparkol a házunk előtti közterületen rövidebb-hosszabb időre. Ha semmilyen jelzőtábla nem korlátozza a parkolást, nem is magánterületről (az utca nem az) van szó és a saját kapubejárónkat vagy járdánkat sem állják el, akkor főszabály szerint a közterületen parkolás jogszerű.

A KRESZ felsorolja azon eseteket, ahol még a rövid várakozás sem megengedett (és táblával jelölik) , de önmagában a közterületen parkolás nem tiltott és ezt közterületen egy adott ingatlan tulajdonosa sem tilthatja meg csak azért, mert telekhatára szomszédos az adott közterülettel.

Védhetem kövekkel a ház előtti területet? Ültethetek e takaró sövény az utcára a kerítésem elé?

A főszabály az, hogy a közterületre engedély nélkül semmilyen műtárgy nem helyezhető el: kövek, betontömb, karó, oszlop vagy bója sem. Azaz legyen szó sövényről vagy csak egy nagyobb kődarabról, az akkor létesíthető az ingatlanunk és az út között, ha engedélyt kérünk rá.

Ellenkező esetben engedély nélküli közterület használatot követünk el, amely pótdíj kiszabását is maga után vonhatja felszólítást követően. Magyarul ha lezárom magamnak a ház előtt kővel a parkolás lehetőségét mástól, akkor jogsértés miatt megbírságolhatnak. Ennek konkrét szabályait és összegének mértékét tehát az önkormányzat határozza meg.

A bírság mellett nem szabad megfeledkeznünk a kártérítésről sem. Sok esetben hallhatunk arról, hogy a kihelyezett tárgyak – főleg sötétben – sérülést okoznak a lehúzódó gépjárművekben. Felmerül a kérdés, felelősek vagyunk ingatlan tulajdonosként?

Nos, ha önhatalmúlag önkormányzati engedély nélkül tettük ki /tároltuk a kárt okozó tárgyat, akkor számolnunk kell még a kártérítési felelősséggel is károkozás esetén. Ez vonatkozik biciklisekre, gyalogosokra vagy éppen az autósoknak okozott kárra is.